zlotuptakaJest nam miło, że na stronach tarnowskiej PWSZ pojawił się tekst o naszej sesji zdjęciowej na tej uczelni. Sama sesja rozciągnięta została na przestrzeni dość dużego obszaru kampusu, na której usytuowane zostało 5 dużych budynków uczelni. Główny budynek to obiekt historyczny z pięknym dziedzińcem, natomiast najnowszy z nich - Budynek F, przeznaczony dla studentów zainteresowanych medycyną - właśnie został oddany do użytku.

Cała sesja została rozbita na kilkadziesiąt obszarów, częściowo skomunikowanych między sobą. Można się przełączać pomiędzy nimi korzystając z widżetu windy (multiflora) dostępnego z prawej strony ekrany (a z lewej podczas korzystania z aktualnej wersji aplikacji Google Maps w smartfonach).

Tym, co w szczególny sposób wyróżnia sesję w PWSZ w Tarnowie to spacer w przestworzach, dostępny z poziomu multiflora w zakładce "LOT". Jest to dość ciekawy i na razie rzadko spotykany w mapach Google sposób na ukazanie bardzo szerokiego ujęcia kompleksów budynków czy ich lokalizacji w tkance miasta. Widać stąd dokładnie nie tylko cały kampus uczelni, ale także panoramę miasta i roztaczające się na południe Pogórze Ciężkowickie.

PWSZ Tarnow artykul

Czy da się powiedzieć, że Street View Trusted jest najbardziej popularną wśród użytkowników aplikacją jeśli chodzi o technologie spacerów wirtualnych w Polsce? Wgląd do statystyk panoram pozwala spostrzec, że tego typu realizacje są jednym z głównych źródeł informacji wśród osób korzystających z internetu.

W Polsce w listopadzie 2018 r. serwisy z grupy Google miały 6 141 424 326 odsłon na wszystkich urządzeniach (badania GEMIUS/PBI). Co w efekcie sprawia, że tego typu realizacje cieszą się bardzo dużą aktywnością użytkowników, generują oni liczne odsłony spacerów wirtualnych 2018 12obiektów nawet bez konieczności dodatkowej promocji ze strony właścicieli obiektów. Są one po prostu integralną częścią serwisów Google, z których korzysta w Polsce prawie każdy (z samej wyszukiwarki Google w Polsce 97,92%). W bardzo popularnych miejscach (np. w Warszawie) ilość odsłon dochodzi do kilku mln rocznie, jednak nawet w mniejszych miastach ruch w panoramach Street View jest bardzo duży (np. w Płocku zarejestrowaliśmy 900tyś. odsłon w ciągu 3 miesięcy, w Tomaszowie Lubelskim ponad 100 tyś. miesiąc po publikacji).

Od pewnego czasu ilość internautów łączących się z interentem za pomocą telefonu jest wyższa od tych, którzy łączą się dzięki swojemu PC. Proporcje w listopadzie 2018 kształtowały się w Polsce w stosunku 48.37% do 45.25% na korzyść użytkowników smartfona. Wielu z nich odwiedzając nowe miejsce sięga po telefon i sprawdza ścieżkę dojścia czy dane o obiekcie w aplikacjach z grupy Google. Panoramy Street View Trusted są z nimi zintegrowane, niejednokrotnie użytkownik korzysta ze spaceru wirtualnego zaglądając do wnętrz traktując je jak organiczny element systemu Google. Aby wejść do panoram Google nie ma on potrzeby nawet znać stron www poszczególnych obiektów. Informacja o możliwości "zajrzenia" do środka narzuca się samoistnie w formie banerków z widokiem wnętrza lub otoczenia obiektu.

Sama publikacja na stronach www (lub w serwisach społecznościowych) oczywiście jest możliwa i warto to zrobić (można nawet dość mocno zintegrować stronę, korzystając m.in. z API). Procedura odbywa się poprzez umieszczenie prostego kodu w sekcji źródłowej artykułu, co z pewnością wpłynie na dodatkowy ruch jak i zwiększy atrakcyjność serwisu.

Poniższa grafika przedstawia zestawienie kilku przykładowych panoram wraz ze statystykami odsłon.

Statystyki panoram Google Street View Trusted

Źródło: Gemius, 1.11.2018 - 30.11.2018. Więcej na ranking.gemius.com
Statystyka dotycząca ilości użytkowników przeglądarki Google w Polsce: gs.statcounter.com

2Historia ewolucji projektu Street View Trusted urozmaicana jest co pewien czas ważniejszymi zmianami wprowadzanymi przez inżynierów Google. Począwszy od maja 2013 roku, gdy projekt wszedł do Polski, usługa zmieniała się nie tylko technologicznie, ale zmianom ulegała nawet sama nazwa, bo w 2013 projekt określany był mianem Zdjęć Firmowych Google, później Businnes View, co - trzeba przyznać, nie do końca odpowiadało zastosowaniom projektu, który często realizowany jest nie tylko w obiektach komercyjnych, ale np. instytucjach (muzeach, urzędach miasta, obiektach sakralnych, parkach, zabytkach). Nowa nazwa projektu - Google Street View Trusted - została wprowadzona, by lepiej zidentyfikować usługę z popularnym Street View, czyli fotografiami sferycznymi ulic znacznej już części naszego globu.

Street View (SV) i Street View Trusted (SVT) różnią się następującymi detalami:

  • siedziby projektów to Dublin (SV) i Sofia (SVT)
  • sesje SVT wykonywaje są zazwyczaj w technologii HDR (lepsza jakość zdjęć)
  • SVT to zazwyczaj zdjęcia ze statywu, SV - z samochodu (brak możliwości zastosowaniu HDR, jako że urządzenie jest w ruchu)
  • SVT realizowany jest w uzgodnieniu z gospodarzem obiektu, który otrzymuje prawa do zdjęć w oparciu o umowę
  • SVT dotyczy raczej obiektów, plenerów, parków, konkretnych miejsc, które są zaznaczone na mapach za pomoca znaczników (SV to ulice)

TIP Badge v1 PL full mmmmmznaczekMimo tych różnic, zdecydowanie trzeba przyznać, że oba projekty są to usługi siostrzane, spotykające się i wprost zintegrowane na pewnych płaszczyznach. Z tym również bywało różnie w miarę rozwoju projektu, początkowo fotograf miał możliwość zdefiniowania pojedynczego miejsca konstelacji panoram, w którym łączyła się ona ze Street View ulicy (przy czym łącząca panorama miała być w odległości max. 3 metrów od ulicy, w jej bezpośrenim sąsiedztwie. Przez pewien moment konstelacje łączyły się automatycznie, niezależnie od tego, co zdefiniował fotograf. Z czasem inżynierowie Google zupełnie rozdzielili oba projekty i przez okres ok. 3 lat konstelacje SV i SVT nie były skomunikowane, nawet jeśli fotograf zdefiniował połączenie (by w kwietniu 2017 utracić tę możliwość - co miało związek z pracami nad automatyzacją procesu oraz ważnymi zmianami w projekcie).

planWreszcie od kilku tygodni konstelacje łączone są automatycznie w wielu miejscach i można powiedzieć, że są ściśle zintegrowane. Spacerując po pewnych obszarach internauta może sobie w ogóle nie zdawać sprawy, że raz wędruje w systemie SV, za chwilę znowu znajduje się w obszarze wykonanym w ramach projektu Street View Trusted. Jedyne, co może zwrócić uwagę, to nieco zmieniony nagłówek, a także zmiana jakości zdjęć. W zależności od tego, z jakiego sprzętu korzysta fotograf i w jaki sposób przygotowuje zdjęcia w postprodukcji, panoramy SV i SVT będą się od siebie różnić, niekiedy różnica jest piorunująca.

Aby lepiej zobrazować tę różnicę, poniżej załączamy przykład jednej z naszej sesji, wykonanej w maju 2015 roku dla Wydziału Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (z prawej strony) - oraz sąsiadującą z nią panoramę ulicy Street View (z lewej strony).

06.jpg 07.jpg

klasztor krasnobrod

Panoramy z lotu ptaka jako element spaceru Street View? Jak najbardziej. Od niedawna jest to element naszych realizacji, panorama dzięki widgetowi "windy" (multiflor) jest umieszczona na "najwyższym" poziomie spaceru.

Panorama tego typu może osiągać rozdzielczość ponad 333 Mpix, co daje rozmiar 25832x12916 i jest złączona z 34 fotografii wykonanych wysoko nad ziemią.

Panoramę można również w prosty sposób umieścić np. jako wpis na Twojej stronie na Facebooku. A więcej realizowanych przez nas ujęciach z drona - pod tym linkiem: filmowanie dronem.

Dzięki oferowanej przez Google warstwie programistycznej API, każdy ze spacerów wirtualnych Street View posiada opcję rozszerzenia i wiele ciekawych elementów, które co prawda nie są widoczne w natywnym spacerze wewnątrz aplikacji Google, ale mogą być publikowane na stronach www, przesyłane linkiem do klientów czy np. implementowane do różnych aplikacji (w tym wbudowane w strony www). Dzięki takim zastosowaniom możemy opisać poszczególne elementy spaceru, ale także np. umieścić możliwość zakupu wybranych bezpośrednio z półki sklepowej produktów albo np. zarezerwować stolik.

Poniżej na ilustracjach prezentujemy, w jaki sposób może wyglądać obiekt z tego typu nakładką, na przykładzie Pałacu Lubomirskich w Przeworsku, obiektu opublikowanego przez nas przed kilkoma dniami.

hotspot3

hotspot2

hotspot1

udostepnianieW ostatnich dniach Mapy Google zaktualizowały panel służący do udostępniania spaceru. Teraz sesję Street View możemy udostępnić prawie jednym kliknięciem do trzech głównych mediów społecznościowych.

O samej opcji udostępniania pisaliśmy wcześniej w tym tekście: Jak opublikować spacer wirtualny Street View na własnej stronie.

Około 30 panoram w budynku głównym Uniwersytetu Wrocławskiego, który dzisiaj jest jednym z ważniejszych przykładów wrocławskiego baroku. Kto by nie chciał tutaj studiować? :) Zdjęcia przedstawiają Aulę Leopoldinę oraz widok z Wieży Matematycznej na panoramę Wrocławia. Link do zdjęć: https://goo.gl/maps/hg9VNiAymdz

1

2

3

4

5

6

8

Różnie. Niektóre panoramy osiągnęły nawet 3,5 mln kliknięć!! Łączna ilość wejść to nieco ponad 37 mln, i ta liczba codziennie rośnie. Co kilka dni aktualizujemy jej stan i publikujemy na naszej witrynie.

Dane nieco innego typu, choć to również statystyka, zamieścilismy niedawno również w drukowanym folderze informacyjnym, który wkrótce dostarczymy do wybranych przez nas instytucji. W tej publikacji znalazła się m.in. ta infografika prezentująca niektóre dane statystyczne dotyczące spacerów Google Street View Trusted, dostarczone fotografom przez koordynatorów Google, a także zaczerpnięte z ogólnodostępnych źródeł.

infografika

Gorąco zachęcamy do wparcia 1% swojego podatku rzeszowskiego Hospicjum dla Dzieci, instytucji zajmujacej się chorymi dziećmi, z którą współpracujemy. KRS znajduje się na poniższej ilustracji.

Mateusz3

Dzisiaj w krótkim wpisie chciałbym pokazać dwa przykłady nieco bardziej złożonej metody włączenia spaceru do strony internetowej. 

1. https://hydropolis.pl/wirtualny-spacer/

 
implementacjaspaceru
 

Poniżej prezentujemy przykład realizacji hotelowej w ramach programu Google Street View Trusted. Obiekt: Hotel Promavera, Jastrzębia Góra (najdalej wysunięta na północ część lądu Rzeczpospolitej).

W hotelu zrealizowano ok. 60 panoram na 10 poziomach. Przykłaowe zrzuty ekranu:

hotel w Google Street View

hotel w Google Street View

hotel w Google Street View

hotel w Google Street View

hotel w Google Street View

hotel w Google Street View

hotel w Google Street View

hotel w Google Street View

hotel w Google Street View

hotel w Google Street View

Poniżej opublikowany przez nas niedawno spacer w obiekcie Leroy Merlin w Warszawie. Jest to ciekawy przykład realizacji Street View w dużym sklepie. Cała ścieżka składa się z 131 panoram, rozmieszczonych w kilku strefach, między którymi można się przenosić klikając cyfry z prawej strony lub docierając do nich po prostu alejkami sklepu. Realizacja tradycyjnie w momencie publikacji widoczna jest w mapach Google i w wynikach wyszukiwania po wpisaniu nazwy obiektu (np. "Strefa Wnętrz Warszawa"), natomiast aplikacja Google umożliwia wstawienie interaktywnego okna startującego z dowolnego miejsca spaceru na stronie www (jak poniżej). Zapraszamy do zwiedzania :-)

1

Parafia w Lutczy - miejscowości na trasie z Rzeszowa do przejścia granicznego w Barwinku - posiada dwa kościoły. Jeden z nich to drewniany obiekt zabytkowy. Drugi to stosunkowo nowy, powstały w 2. poł. XX w. obiekt, z wnętrzem opracowanym artystycznie przez zmarłego w 2012 roku Eugeniusza Muchę. Polichromie umieszczone są w głównej mierze w wysokich partiach nawy głównej, stąd jakby przeznaczone nie do końca dla ludu. Stanowią niezwykły przykład dzieła z pogranicza sztuki ludowej (artysta celowo nawiązywał do tej tradycji). Steet View we wnętrzu jest kompletną dokumentacją jego prac, pozwala przespacerować się internaucie po obiekcie tak, jakby fizycznie zwiedzał wnętrze i oglądał polichromie z poziomu posadzki kościoła. Część polichromii można przyjrzeć się dość dokładnie, szczególnie jeśli chodzi o te umieszczone w kaplicy św. Józefa lub te widoczne z chóru, na który także możemy wejść, klikając na otwarte drzwi w przedsionku świątyni. Uwagę zwraca też droga krzyżowa w nawach bocznych i ciekawy ołtarz innego artysty umieszczony w wejściu bocznym, przywołujący na myśl prace Hasiora - zakopiańskiego artysty. Ścieżka spaceru została poprowadzona także wokół kościoła, dzięki czemu można podziwiać malownicze położenie obiektu na zboczu wzniesienia z rozległym widokiem na otaczające Lutczę pagórki.

Link do spaceru znajduje się w tym miejscu: https://goo.gl/maps/R6hJG728CDr

IMG 5177 m

IMG 5227 m

Widok obiektu z poziomu wyników wyszukiwania - z widocznym banerkiem "Zobacz wnętrze":

3

Widok z poziomu map Google:

2

W ubiegłym tygodniu zrealizowaliśmy zdjęcia w nowoczesnym architektonicznie kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach. Poniżej plan spaceru:

Bez nazwy 6

Link do spaceru: https://goo.gl/maps/SRMnqX6UPdw

Sanktuarium Kodeńskie - to jedno z ostanich miejsc, w którym zrealizowaliśmy projekt Google Street View, dzięki czemu bezterminowo z poziomu map Google i innych miejsc można zapoznać się z tamtejszymi wnętrzami i terenami. Ojcowie Objaci umieścili także informację o naszej wizycie w Biuletynie Sanktuarium.

biuletyn kodenski

Plan realizacji na tle widoku satelitarnego:

mapa2

Bezpośredni link do spaceru: https://goo.gl/maps/AR3tvXqC9hS2.

Spacer Street View po obiekcie jest przez nas publikowany w usługach Google i tam jest widoczny podczas przeglądania tych usług.

Natomiast w przypadku chęci publikacji na własnej stronie, jest to operacja dość prosta. Poniżej przedstawiam sposób na to, by na własnej stronie internetowej umieścić interaktywne okienko spaceru.

1. Znajdź obiekt w mapach Google (http://maps.google.com) lub po prostu przejdź do spaceru.

2. W górnej części spaceru - obok nazwy obiektu - znajdują się 3 kropeczki, po kliknięciu w które rozwinie się menu.

publikacjaspaceru1

3. Wybierz: Udostępnij lub umieść zdjęcie. Pojawi się okno udostępniania.

4. Przejdź do drugiej zakładki: Umieść zdjęcie.

publikacjaspaceru2

W tym miejscu można zdefiniować parametry, jakie ma mieć okienko spaceru na stronie (np. wielkość okna). Na koniec wystarczy skopiować uzyskany kod i wkleić go w kodzie własnej strony w odpowiednim miejscu (musi to być wykonane w trybie html).

Istnieją oczywiście alternatywne metody udostępniania spaceru na własnej stronie, np. poprzez podanie bezpośredniego linku, skopiowanego z adresu przeglądarki, po kliknięciu w który internatura przeniesie się od razu na stronę spaceru.

Można też wygenerować skrócony adres, w tym celu wystarczy w powyższym oknie udostępniania wybrać pierwszą zakładkę, tzn.: Udostępnij link. Po zaznaczeniu opcji Krótki URL można go podać np. na stronie www, facebooku czy przesłać komuś w mailu.

publikacjaspaceru3

Są to tylko niektóre sposoby udostępniania Street View. Ciekawą, acz nieco bardziej zaawansowaną opcją jest zintegrowanie spaceru ze stroną w taki sposób, że jest on elementem strony. Taka wersja została zastosowana np. na stronie: http://www.bestwesternkrakow.pl/pokoje-krakow/.

Z przyjemnością informujemy, że w ogłoszonym dziś przez koordynatorów projektu rankingu fotografów Business View za rok 2014, nasza ekipa zajęła 1 miejsce. Ogłoszono też drugi ranking za dwa ostatnie kwartały 2014, w którym również zajęliśmy pierwsze miejsce!

Przyznajemy, że jakkolwiek spodziewaliśmy się obecności w pierwszej 10-tce, obok wielu bardzo dobrych fotografów (z nadzieją na pierwszą 5-tkę), 1 miejsce szczerze nas zaskoczyło. Tak więc sobie i Państwu życzymy doskonale układającej się współpracy i zapraszamy do dalszego śledzenia naszego bloga!

plan1 m

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie to historyczny obiekt, wybudowany przed przeszło 100 laty, dziś będący zabytkiem, pełniącym ciągle swoją funkcję kulturalną. Ścieżka spaceru prócz głównych wnętrz miała również prowadzić pod budynek Sceny Miniatura, usytuowany na tyłach głównego gmachu teatru w dawnej elektrowni. Na ilustracji po prawej stronie widoczna jest całość konstelacji spaceru.

Oprócz publikacji panoram w usługach Map Google, okazało się, że wizytówka w mapach jest w dziwny sposób powiązana z wizytówką innego teatru, co również zostało poprawione przy okazji realizacji.

Wnętrze Teatru: https://goo.gl/maps/3o5HRsKbUNS2

Scena Miniatura: https://goo.gl/maps/14PrKRyHWVB2

Front obiektu: https://goo.gl/maps/JUa7q9zxYbK2

e2bf3b11df0b872112757f1c2fee6e32 L

Gmina Czarna w woj. podkarpackim posiada w swoich granicach ośrodek garncarski o bogatej tradycji, skupia się on przede wszystkim w miejscowości Medynia Głogowska. Jeszcze kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu działało tutaj wielu garncarzy. Dziś ta tradycja zanika i bardzo ważnym jest, by poświęcić jej uwagę i pokazać ją światu.

2014 12 13 21.49Obok Zagrody Garncarskiej, będącej połączeniem małego skansenu i miejsca organizacji imprez i warsztatów, gdzie można poznać tajniki całego procesu produkcji wyrobów ceramicznych, w Medyni znajduje się kościół, wytrój którego został stworzony przez lokalnych rzemieślników. Z gliny powstał oltarz, ściany prezbiterium, ambona, chór oraz droga krzyżowa, usytuowana na ścianach w nawach bocznych. Wszystkie te elementy zostały wyeksponowane podczas sesji Business View.

2014 12 13 21.50Ostatnim miejscem to unikatowa galeria pani Władysławy Prucnal, znanej artystki, odznaczonej wieloma medalami, która stworzyła prawdopodobnie mnóstwo dzieł, dawniej oferowanych m.in. w Cepelii. Bardzo sympatyczna pani, dziś już w podeszłym wieku, w starej chałupie zorganizowała galerię, która wypełnia szczelnie półki, stoły, zakrywa piec tego domu. Po tej unikatowej ekspoyzcji dzięki wykonanej we wnętrzach sesji będzie mogły spacerować przyszłe pokolenia.

Google Maps Business View - Zagroda Garncarska

Google Maps Business View - kościół w Medyni Głogowskiej

Google Maps Business View - Galeria Władysławy Prucnal