Czy można połączyć panoramy Street View Trusted ze Street View ulicy?

Pytanie, które zadałem w tytule zawiera w sobie pewną istotną informację. Niekiedy wędrujemy za pomocą spaceru Street View po wnętrzach, innym razem ulicą i nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że są to w istocie dwa niezależne projekty.

historyczne logo projektu Business View

historyczne logo projektu Business View

Ewolucja projektu Street View Trusted urozmaicana jest co pewien czas ważniejszymi zmianami wprowadzanymi przez inżynierów Google. Począwszy od maja 2013 roku, gdy ten wariant panoram 360 w mapach Google wszedł do Polski, usługa zmieniała się nie tylko technologicznie, ale zmianom ulegała nawet sama nazwa. W 2013 projekt określany był mianem Zdjęcia Firmowe Google, później Businnes View. Obie te nazwy – warto przyznać – nie do końca odpowiadały wielu zastosowaniom projektu, który często realizowany jest nie tylko w obiektach komercyjnych, spacer wirtualny realizowany jest często w muzeach, urzędach miasta, obiektach sakralnych, parkach, zabytkach, w których zdjęcia panoramiczne mają przecież istotne zastosowanie. Nowa nazwa projektu – Google Street View Trusted – została wprowadzona, by spacery w obiektach utożsamić z popularnym Street View, czyli zbiorem fotografii sferycznych ulic znacznej już części naszego globu.

Street View (SV) i Street View Trusted (SVT) różnią się następującymi detalami:

  • siedziby projektów to Dublin (SV) i Sofia (SVT)
  • sesje SVT wykonywaje są zazwyczaj w technologii HDR (lepsza jakość zdjęć)
  • SVT to zazwyczaj zdjęcia ze statywu, SV – z samochodu (brak możliwości zastosowaniu HDR, jako że urządzenie jest w ruchu)
  • SVT realizowany jest w uzgodnieniu z gospodarzem obiektu, który otrzymuje prawa do zdjęć w oparciu o umowę
  • SVT dotyczy raczej obiektów, plenerów, parków, konkretnych miejsc, które są zaznaczone na mapach za pomoca znaczników (SV to ulice)

historyczne logo projektu Zdjęcia Firmowe Google

Mimo tych różnic, zdecydowanie trzeba przyznać, że oba projekty są to usługi siostrzane, spotykające się i wprost zintegrowane na pewnych płaszczyznach. Z tym również bywało różnie w miarę rozwoju projektu, początkowo fotograf miał możliwość zdefiniowania pojedynczego miejsca konstelacji panoram, w którym łączyła się ona ze Street View ulicy (przy czym łącząca panorama miała być w odległości max. 3 metrów od ulicy, w jej bezpośrenim sąsiedztwie. Przez pewien moment konstelacje łączyły się automatycznie, niezależnie od tego, co zdefiniował fotograf. Z czasem inżynierowie Google zupełnie rozdzielili oba projekty i przez okres ok. 3 lat konstelacje SV i SVT nie były skomunikowane, nawet jeśli fotograf zdefiniował połączenie (by w kwietniu 2017 utracić tę możliwość – co miało związek z pracami nad automatyzacją procesu oraz ważnymi zmianami w projekcie).

Wreszcie od kilku tygodni konstelacje łączone są automatycznie w wielu miejscach i można powiedzieć, że są ściśle zintegrowane. Spacerując po pewnych obszarach internauta może sobie w ogóle nie zdawać sprawy, że raz wędruje w systemie SV, za chwilę znowu znajduje się w obszarze wykonanym w ramach projektu Street View Trusted. Jedyne, co może zwrócić uwagę, to nieco zmieniony nagłówek, a także zmiana jakości zdjęć. W zależności od tego, z jakiego sprzętu korzysta fotograf i w jaki sposób przygotowuje zdjęcia w postprodukcji, panoramy SV i SVT będą się od siebie różnić, niekiedy różnica jest piorunująca.

Aby lepiej zobrazować tę różnicę, poniżej załączamy przykład jednej z naszej sesji, wykonanej w maju 2015 roku dla Wydziału Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (jaśniejsze zdjęcie) – oraz sąsiadującą z nią panoramę ulicy Street View (ciemniejsze zdjęcie).

Więcej na temat sesji Street View Trusted w obiektach Uczelni Wyższych (link).

    Leave Your Comment Here