Ponad 20 muzeów w Polsce, po których możesz spacerować bez wychodzenia z domu

Dziś przygotowaliśmy dla Was listę muzeów w Polsce, po których mamy możliwość wirtualnej wycieczki za pośrednictwem Street View. Zapraszamy! Aby przejść do spaceru po wybranym muzeum, wystarczy kliknąć w ilustrację.

1. Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Muzeum Archeologiczne w Krakowie jest najstarszym muzeum archeologicznym w Polsce, zostało powołane do istnienia w 1850 roku. W ramach spaceru wirtualnego Street View po tym muzeum możemy zobaczyć 4 obszary, między którymi przełączamy się poprzez menu windy (multiflor) w dolnym rogu ekranu.

2. Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie

Niezwykle ciekawa kolekcja dotycząca Armii Krajowej, została zlokalizowana w zabudowaniach poprzemysłowych w okolicy Dworca Głównego w Krakowie. W ramach spaceru 360 po tym obiekcie można obejrzeć 2 obszary – jeden większy od wejścia do budynku przez główną ekspozycję. Drugi obszar to krótka ścieżka w podziemiach w sąsiedztwie rakiety V-2.

Spacer wirtualny Street View po Muzeum AK w Krakowie

3. Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW w Bydgoszczy

Prócz wielu ciekawych eksponatów, znajduje się tutaj m.in. kabina ciszy, przekazania przez MSZ, która służyła przez wiele lat jako miejsce ściśle tajnych rozmów prowadzonych w Konsulacie Generalnym w Kolonii. Jest to jedyny taki obiekt w rękach cywilnych. Muzeum jest placówką Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Spacer wirtualny Street View po Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa w Bydgoszczy

4. Skarbiec Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

Tutaj mamy możliwość zajrzeć w miejsce ukryte w otoczeniu gotyckiego prezbiterium sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Jest to najważniejsze sanktuarium świętego Cieśli w Polsce i jedno z ważniejszych na świecie, sam zaś skarbiec posiada sporo naprawdę ciekawych eksponatów.

Spacer wirtualny Street View po skarbcu sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

5. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – kamienica przy Rynku w Kraków

Spacer wirtualny po tym muzeum obejmuje jeden z kilkunastu obiektów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, jakim jest kamienica w północno-wschodniej części Rynku, u wlotu ul. Floriańskiej. Zdjęcia prezentują ekspozycję sprzed kilku lat (ok. 2016 r.). Prócz eksponatów można tutaj obejrzeć m.in. salę konferencyjną, z dostępem za pomocą opcji „windy”.

Spacer wirtualny Street View po Muzeum Historycznym Miasta Krakowa

6. Muzeum Karykatury w Warszawie

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego mieści się przy urokliwej uliczce Koziej na Starym Mieście. Ekspozycja znajduje się na dwóch poziomach i prezentuje tylko niewielką część ok. 25 tys. karykatur, będących w zbiorach muzeum.

Spacer wirtualny Street View po Muzeum Karykatury w Warszawie

7. Skarbiec Oo. Jezuitów w Starej Wsi

Klasztor Oo. Jezuitów w Starej Wsi znany jest m.in. z odbywających się tutaj rekolekcji ignacjańskich. Sam obiekt posiada w swoich murach w sumie dwie ekspozycje, z których cenniejszą jest ta, która znajduje się w prezentowanym poniżej skarbcu (link pod fotografią). Druga ekspozycja to zbiory muzeum, zawierające m.in. pamiątki z misji (tutaj).

Spacer wirtualny Street View po Skarbcu oo. Jezuitów w Starej Wsi

8. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce

Teren muzeum w Bóbrce pod Krosnem jest najstarszą kopalnią ropy naftowej na świecie, została otwarta w 1854 roku przez zespół składający się m.in. z Ignacego Łukasiewicza, wynalazcy lampy naftowej. Znajdują się tutaj m.in. szyby (studnie) ropy naftowej, w których ciągle można zaczerpnąć ropę. W ramach spaceru wirtualnego możemy wejść m.in. na wysoki szyb wiertniczy (fot.), zwiedzić budynek dyrekcji, a także obejrzeć stare urządzenia przemysłowe i ekspozycję w budynku kasy. Pomiędzy obszarami możemy się przełączać klikając w widget windy lub podświetlając obszar muzeum w mapach Google za pomocą pomarańczowego ludzika (pagmana).

Spacer wirtualny Street View po Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce

9. Muzeum Zamoyskich W Kozłówce

Muzeum w Kozłówce pod Lublinem to cenne założenie pałacowe, które prócz dawnych wyposażeń oraz pałacowej kaplicy, posiada w swoich zbiorach również pamiątki ubiegłego systemu. Zbiory takie, jak popiersia Lenina można obejrzeć w oficynach pałacu.

Spacer wirtualny Street View po pałacu w Kozłówce

10. Podziemia średniowiecznych zabudowań Liceum Ogólnokształcącego im. Małachowskiego w Płocku

Potocznie zwane „Małachowianką” Liceum im. Marsz. St. Małachowskiego jest jedną z najstarszych szkół w Polsce. Historia budynku, w którym się mieści, sięga XIII w. W najstarszej jego części znajduje się właśnie poniższa ekspozycja.

Spacer wirtualny Street View po Małachowiance

11. Beskie Centrum Dziedzictwa

Kolekcja traktorów – https://goo.gl/maps/hQn5tnskZNQd9Ed56
Ekspozycja etnograficzna – https://goo.gl/maps/675SfeZiet3riBH9A
Stary spychacz przed Beskim Centrum Dziedzictwa – https://goo.gl/maps/x7JnY4NTZ36xgSg48

Spacer wirtualny Street View po Beskim Centrum Dziedzictwa

12. Muzeum Historyczne W Sanoku

W historycznym obiekcie Zamku Królewskiego w Sanoku spacer wirtualny pozwala na obejrzenie dwóch ekspozycji. Znajdującej się na parterze przy wejściu do budynku wystawa ikon oraz drugiej ekspozycji, na którą składa się główna część wystawy obrazów Zdzisława Beksińskiego.

(obrazy Zdzisław Beksiński) – https://goo.gl/maps/sP8oU5EBjTkx72pX6
Ekspozycja ikon – Sanok Zamek – https://goo.gl/maps/NEaLCr9SUDLk18sx6

Spacer wirtualny Street View po Muzeum w Zamku w Sanoku

13. Skansen w Sanoku

Prawdopodobnie najbardziej znany skansen w Polsce to ten w Sanoku. Zajmuje obszar kilkudziesięciu hektarów. W ramach spaceru wirtualnego możemy obejrzeć jedną z nowszych części, którą stanowi ryneczek galicyjskiego miasteczka. Wokół placu postawiono ok. 30 autentycznych chałup z różnych regionów Podkarpacia. Wielu z nich przywrócono oryginalną funkcję, można tutaj kupić np. bułki albo zobaczyć pracę zegarmistrza. Po terenie kręci się też kilku miejscowych Żydów.

Spacer wirtualny Street View po skansenie w Sanoku

14. Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

PCKiN Zamek mieści się w murach Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu. Tutaj dzięki zdjęciom panoramicznym możemy zwiedzić dziedziniec zamku, a na nim m.in. zarys murów stojącej tu niegdyś cerkwi. W budynku zaś obejrzymy część ekspozycji, wejdziemy na wieżę, możemy również wejść na scenę znajdującej się tutaj sali teatralnej. Pomiędzy obszarami przełączamy się za pomocą opcji „windy”.

Spacer wirtualny Street View po zamku w Przemyślu

15. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Zlokalizowane w nowoczesnym budynku muzeum pozwala na obejrzenie kilku ekspozycji, od malarstwa, poprzez zabytki sakralne (w tym ikony) po część poświęconą działaniom I wś. i założenia obronnego jakie stanowi Twierdza Przemyśl.

Spacer wirtualny Street View po Muzeum Narodowym w Przemyślu

16. Muzeum Kresów w Lubaczowie

Aktualnie w Muzeum Kresów możemy obejrzeć wystawę Trzech Kultur, jakimi są katolicyzm, grekokatolicyzm/prawosławie i judaizm.

Spacer wirtualny Street View po Muzeum Kresów w Lubaczowie

17. Zamek w Lesku

Ciekawy obiekt, który aktualnie nie pełni funkcji muzealnych lecz noclegowe. Dzięki zdjęciom 360 możemy zwiedzić ten zabytkowy kompleks aż po same piwnice, które kiedyś służyły za lodówkę i spiżarnię. Mamy także możliwość zajrzenia do restauracji, na taras oraz dwóch pokoi.

Spacer wirtualny Street View po Zamku w Lesku

18. Synagoga w Strzyżowie

Galicyjskie miasteczka były kiedyś miejscem styku kultur. Po tych czasach zachowały się do tej pory w wielu miejscach kirkuty, cerkwie czy synagogi. Te ostatnie pełnią czasem nowe funkcje. W Strzyżowie, gdzie we wnętrzu synagogi mieszczą się zbiory biblioteki gminnej, można wejść do centrum świątyni, gdzie w miejscu bimy zlokalizowano niewielką wystawę.

Spacer wirtualny Street View po synagodze w Strzyżowie

19. Muzeum Regionalne w Strzyżowie

Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej posiada pod swoją opieką trzy obiekty: schron kolejowy z okresu II wś. w Strzyżowie, wymienioną powyżej synagogę oraz – jako główną siedzibę muzeum – kamienicę, w której znajduje się ekspozycja dotycząca historii lokalnej.

Spacer wirtualny Street View po muzeum regionalnym w Strzyżowie

20. Muzeum Zamek Królewski w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu zlokalizowany jest na obrzeżach Starego Miasta, ok. 5 minut piechotą od rynku. Już od średniowiecza był siedzibą książąt i królów. Pierwotnie drewniany, postawiony w miejscu wcześniejszego grodu, został zmieniony w murowaną gotycką warownię za czasów Kazimierza Wielkiego. Później Zygmunt Stary przebudował obiekt na renesansową rezydencję. Dzisiejszy budynek to pozostałość zachodniego skrzydła zamku, odbudowanego po tym, gdy cały obiekt został wysadzony przez wycofujące się wojska szwedzkie w 1656 r.

Na spacer wirtualny po tym obiekcie składa się ok. 150 panoram, które są rozmieszczone aż na pięciu poziomach. Począwszy od piwnic zamku królewskiego, kończąc na wysokości ponad dachem zamku, gdzie można odbyć spacer w przestworzach.

Na wiosnę tego roku pojawią się również plenerowe panoramy w otoczeniu zamku.

Spacer wirtualny Street View po Zamku Królewskim w Sandomierzu

21. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

Budynek Muzeum Archeologicznego w Łodzi mieści się przy pl. Wolności, który zamyka od północnej strony reprezentacyjny trakt Łodzi, jakim jest ul. Piotrkowska. Za pomocą spaceru wirtualnego możemy obejrzeć wszystkie wystawy muzeum, w tym szczególnie interesującą wystawę czasową, poświęconą monumentalnym grobowcom z epoki kamienia, które stanowią najstarszy zabytek architektury na terenach Polski (ok. 5000 r. p.n.e.). Wystawa jest zrealizowana na tyle szczegółowo, że spacer pozwala na odczytanie każdej z tablic z opisem.

Oznaczenia menu: LOT – zdjęcia lotnicze, WEJ – wejście, ETN – wystawa etnograficzna, NUM – wystawa numizmatyczna, ARC – chronologiczna wystawa archeologiczna, CZA – wystawa czasowa, dotycząca grobowców z epoki kamienia.

Spacer wirtualny Street View po Muzeum Archeologicznym w Łodzi

    Leave Your Comment Here