Zabytki i przyroda prezentują się z lotu ptaka w wyjątkowy sposób. Często oglądane z nieba nabierają wyjątkowych walorów, niewidocznych nigdy podczas zwyczajnego spaceru. Przez wieki nie mieliśmy możliwości oglądać ich w ten sposób. Zmianę przyniosło dopiero lotnictwo, a w ostatnich latach – nowe technologie, jak fotografia realizowana za pomocą dronów. Powoduje to, że oglądanie świata z lotu ptaka staje się możliwe dla każdego.
Panoramy z lotu ptaka zaczęliśmy realizować ok. 2-3 lata temu. Były to jedne z pierwszych panoram lotniczych, które pojawiły się w Google Maps. Taka panorama ma nieco inny charakter, przede wszystkim składa się z większej liczby zdjęć z racji na mniejszą matrycę drona oraz zwykle dłuższą ogniskową obiektywu. Taka panorama składa się z ok. 34 zdjęć i potrafi osiągnąć rozdzielczość 333 Mpix (rozdzielczość typowego aparatu to ok. 20 Mpix).
Spacer wirtualny w powietrzu staję się czymś w rodzaju podniebnej wędrówki. Panoramy mogą być rozmieszczone na obszarze całego kompleksu czy terenu, jak niewielka miejscowość czy osiedle, kampus czy zespół obiektów. Przykład takiej konstelacji panoram znajduje się na ilustracji obok, dotyczy 12 panoram zlokalizowanych w otoczeniu zamku w Sandomierzu.
Innowacyjny pomysł
Do tej pory tego typu realizacje obejmowały niewiele panoram. Naszym celem jest wykonanie zdjęć całych obszarów, szlaków turystycznych, miejscowości czy części miast (takich, jak starówka, kampus uczelni). Do obejrzenia takich realizacji zapraszamy poniżej.
Przykłady realizacji Polska z Nieba