Lista (niemal) 100 atrakcji ściany wschodniej!

Oto katalog niemal 100 atrakcji obszaru z bliskich Kresów z okolic Jarosławia.

Tak, by było trochę nietypowo 🙂 proponujemy Wam dzisiaj odwiedziny w serwisie tylnymi drzwiami. Na poniższej mapie umieściliśmy listę wszystkich obiektów, które znajdują się w serwisie. W ten sposób możemy łatwo odnaleźć obiekt w okolicy, która nas najbardziej interesuje. Co więcej – otwierając tę mapkę w telefonie (poprzez przeglądarkę), możemy sobie wyznaczyć trasę do danej lokacji – poprowadzi nas nawigacja GPS Google Maps. Jest to tym bardziej cenne, że niektóre z tych miejsc nie jest wcale łatwo znaleźć (są tutaj np. kapliczki w polach, mogiły czy bunkry z okresu II wś. ukryte w zaroślach).

Mapka jest także częścią samego serwisu jaroslawski.pl, który powstał ok. 2 lata temu. Katalog na stronie został podzielony na 5 głównych tras tematycznych:

Znajdziemy tu opis, zdjęcia, niekiedy panoramy 3D takich, ale również dokładną lokalizację takich miejsc, jak kapliczka w Rzeplinie, która została wykonana z lufy armaty przeciwpancernej 75mm PaK 40 z niemieckiego niszczyciela czołgów typu Marder III.

Każde z miejsc zostało opisane, sfotografowane, niekiedy również w formie panoram 360 stopni, które są umieszczone pod artykułem. Mieliśmy przyjemność współpracować przy tym projekcie tworząc m.in. ok. 30 panoram Street View wybranych obiektów. Panoramy są zrealizowane w rozdzielczości ok. 70 Mpix, a panoramy z drona: 98 Mpix.

Możliwości jest mnóstwo. A obiekty są naprawdę wyjątkowe i nierzadko kompletnie nieznane. Od najpopularniejszych, jak kościoły czy cerkwie (np. cerkiew w Chotyńcu, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Ale również obiekty mało znane, tym ciekawsze, ujęte w ramach Szlaku Dziedzictwa Zapomnianego.

Współpracując przy tworzeniu tego serwisu mieliśmy przede wszystkim wielką przyjemność odwiedzenia większości z tych miejsc i sfotografowania ich. Czasem rozmawiać z gospodarzami. Udało się wejść w miejsca, które nie są łatwo dostępne. Spójrzmy na z pozoru zwyczajny obiekt, jakim jest zespół dworski w Hawłowicach Górnych i pozostałości dworu (zachowane skrzydło), które dziś pełni rolę prywatnego domu, z wnętrzem utrzymanym w historycznym klimacie. Obok znajduje się ładny lamus, czyli stary magazyn (komórka). W rzeczywistości jest to murowany dwór – kuria rycerska – pochodzący z XV lub pierwszej ćwierci XVI w. W jego wnętrzu możemy obejrzeć np. renesansowe kafle, z których ułożone są parapety i pozostałości polichromii.

Inna niespodzianka czeka nas podczas oglądania drewnianego kościółka – sanktuarium w Chłopicach. Na temat polichromii, które znajdują się we wnętrzu kaplicy-dzwonnicy stojącej obok świątyni, niewiele można znaleźć w przewodnikach czy Internecie, bo jeszcze niedawno nikt o nich po prostu nie wiedział. Zostały dopiero odkryte.

Takich niespodzianek Ziemia Jarosławska skrywa mnóstwo. Te niespełna 100 obiektów to tylko wierzchołek góry lodowej. Dość wspomnieć, że zostały wybrane z szerszego katalogu 500 miejsc, który z pewnością nie wyczerpuje atrakcji tych okolic. Serwis zawiedzie nas w te wybrane, zaś na inne możemy się natknąć penetrując okolice. Najmniej chyba wyczerpany jest zbiór obiektów w samym Jarosławiu, który pewnie sam mógłby spokojnie wypełnić ramy serwisu.

Poniżej krótki przegląd strony z perspektywy telefonu komórkowego. Be przeszkód możemy z niego korzystać, będąc w trasie w naładowanym smartfonem w dłoni. Może dziś aura nie sprzyja, ale kwiecień-maj pewnie będzie dobrym momentem, by przetestować serwis. Do czego gorąco Was zachęcamy.

    Leave Your Comment Here