Spacer po Politechnice Wrocławskiej
- dron, Google Street View Trusted, studium przypadku
- case study, Politechnika Wrocławska, streetview, uczelnie wyższe, Wrocław
- 11 czerwca 2022
Spacer wirtualny po PWr, a właściwie jednym z jej budynków. Pewien czas temu realizowaliśmy sesję w ok. 40 obiektach Politechniki Wrocławskiej. Jest dostępna w Mapach Google, pisaliśmy też o niej w kilku miejscach naszej strony, m.in. w miejscu, gdzie opisujemy ogólnie temat spacerów wirtualnych Street View na uczelniach wyższych.
Tym razem wróciliśmy do Wrocławia, aby wykonać spacer wirtualny po jednym budynku, ale jakim!
Prosta nowoczesna architektura budynku L-3 Politechniki Wrocławskiej jest miła dla oka i bardzo wdzięczna dla fotografii. Mieszczą się tutaj 3 instytucje:
- Dział Współpracy Międzynarodowej (1 piętro)
- Centrum Innowacji i Biznesu (parter)
- Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości (parter)
Przebieg ścieżki Street View jest całkiem szczegółowy i pozwala na spacer po najważniejszych wnętrzach. Plan konstelacji prezentuje się w ten sposób:
Na ilustracji widzimy nałożone na siebie siatki ścieżek pierwszego piętra i parteru, ścieżkę prowadzącą na zewnątrz budynku oraz rozmieszczenie ujęć z drona; linie z kolei obrazują połączenia komunikacyjne pomiędzy nimi. Panoramy na zewnątrz ukazują front budynku oraz jego prawą część aż do parkingu za budynkiem, pozwalają świetnie zorientować się studentom, jak budynek wygląda i w jakiej znajduje się okolicy. Przy okazji obszar ulicy jest wyjątkowo atrakcyjny, głównie z racji na bliską obecność zabytkowej wieży ciśnień Na Grobli, której sylwetka jest jednym z symboli Wrocławia i bardzo charakterystycznym punktem w panoramie miasta. Dobrze widać ją zarówno z ujęć na zewnątrz jak i panoram z lotu ptaka.
Eksploracja wnętrz pozwala na zajrzenie w miejsca, które częściowo są dostępne dla studentów, jednak część z nich to biura, do których większość studentów zagląda rzadko. A są naprawdę bajecznie urządzone. Spójrzcie zresztą sami. Biura DWM były naszą wizytówką jeszcze w czasie, gdy zlokalizowane były w budynku głównym Politechniki Wrocławskiej i można je zobaczyć w naszym folderze.
Komunikacja po wnętrzach odbywa się za pomocą strzałek (np. poprzez kliknięcia myszki i/oraz użycie strzałek na klawiaturze), a także poprzez menu „windy” (widget „multiflora”) z prawej strony ekranu, gdzie można zobaczyć krótkie 3-literowe nazwy poszczególnych obszarów. Google pozwala w tym miejscu użyć maksymalnie trzech znaków, nam zaś zależy, by te znaki były jak najbardziej intuicyjne i opowiadały ściśle obszarom, do których prowadzą. Przedstawia się to następująco:
- LOT – ujęcia z lotu ptaka
- ZEW – ujęcia na zewnątrz
- CIB – Centrum Innowacji i Biznesu
- AIP – Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości
- DWM – Dział Współpracy Międzynarodowej
Każda realizacja po zakończeniu jest przez nas publikowana w Mapach Google i jest dostępna z poziomu telefonu czy komputera poprzez dostępną dla każdego aplikację Google Maps (jest zainstalowana domyślnie na telefonach z Androidem). Wielu studentów czy użytkowników całego świata korzysta z niej intuicyjnie w swoich telefonach, o czym świadczą świetne statystyki wejść. Jednak każdą realizację można również w prosty sposób umieścić w artykule strony, prezentuje się to mniej więcej w taki sposób:
Na koniec kilka przykładowych ujęć z realizacji: