Spacer wirtualny Street View w okularach do wirtualnej rzeczywistości?

———–
EDIT: Opcja przeglądania spacerów Street View bezpośrednio przez okulary VR jest tymczasowo nieaktywna. Na tę chwilę (lipiec 2024) należy ten wariant poprowadzić przez przygotowanie zewnętrznego oprogramowania instalowanego na okulary vr, np. Oculus lub przygotowując ze zdjęć 360 film na youtube.
———-

Realizacje spacerów wirtualnych w projekcie Google Street View Trusted dają sporo ciekawych możliwości. Można je również oglądać za pomocą okularów VR. Nie jest to bardzo trudne, jednak wymaga kilku prostych działań. Możemy w tym celu skorzystać z własnego smartfonu, pod warunkiem, że posiada funkcję żyroskopu. Po wykonaniu poniższych czynności, da się obejrzeć w zasadzie każdą panoramę, która w przeszłości została umieszczona w mapach Google.

Okulary do wirtualnej rzeczywistości są prostym urządzeniem, składającym się z obudowy i dwóch soczewek, pozwalających wyświetlić obraz z telefonu w sugestywny sposób. Sprawiają wrażenie, że rzeczywiście znajdujemy się w miejscu zarejestrowanym na panoramie. Google oferuje taki produkt w formie kartonu do samodzielnego złożenia. Jednak na rynku dostępny jest szereg okularów VR, a ich cena waha się między kwotą kilkunastu i kilkuset złotych. Najtańsze są te kartonowe i te pochodzące od customowych producentów (od 12 zł), a także takich marek, jak Esperanza, Blue Collection, Endet, Omega itp. Jak najbardziej nadają się one do naszych potrzeb. Droższe są m.in. okulary dedykowane do danych modeli telefonu, są wykonane z lepszych materiałów i warto się z nie zaopatrzyć szczególnie, jeśli planujemy udostępnić obraz 3D z naszego spaceru wirtualnego większej grupie osób (np. na targach branżowych).

Aplikacja Google Maps dla smartfonów nie posiada w tej chwili własnej – natywnej funkcji VR. Aby móc z niej skorzystać, należy zainstalować osobną aplikację Google Street View dla smartfonów.

Po zainstalowaniu otrzymamy możliwość eksploracji wszelkich lokacji w mapach Google, oczywiście również bez okularów. Wystarczy wpisać nazwę obiektu, który nas interesuje, albo skorzystać z katalogu sugerowanych miejsc. W naszym przypadku wpisujemy jeden z realizowanych przez nas obiektów.

Po wpisaniu hasła Politechnika Wrocławska, pojawiamy się przed głównym wejściem do uczelni. Oczywiście możemy w tym momencie rozpocząć wędrówkę jeszcze bez okularów, korzystając ze strzałek ruchu, widocznych w dolnej części ekranu. Co tyczy zaś funkcji spaceru Street View poprzez okulary do wirtualnej rzeczywistości, spójrzmy na górną część ekranu, gdzie po prawej stronie widnieje ikonka okularów VR. Po jej kliknięciu, przechodzimy w tryb VR, widoczny na poniższej ilustracji.

Na ekranie naszego smartfonu zobaczymy dwa obrazy, które są delikatnie przesunięte względem siebie. Ma to sugerować rzeczywisty obraz, który jest zawsze nieco inny dla każdego z oczu (spójrzmy na odległość prawego kwietnika na dole ekranu od prawej krawędzi obrazu – jest ona nieco inna dla każdego z „oczu”). Obraz spaceru Street View w takiej postaci po umieszczeniu telefonu w okularach VR połączy się w całość, dając niesamowite sugestywne wrażenie fizycznej obecności przed głównym budynkiem politechniki (lub oczywiście na dowolnej innej panoramie z obszaru uczelni). Po założeniu hełmu vr z okularami na głowę, wystarczy obracać głową, by rozejrzeć się wokół, spojrzeć pod nogi i do góry.

Co istotne, zastosowanie tego typu opcji dla naszego spaceru nie wymaga żadnych dodatkowych działań przy opublikowanych spacerach. W zasadzie każdy spacer Street View zrealizowany w dowolnym czasie może być przełączony do trybu wirtualnej rzeczywistości i eksploatowany za pomocą okularów VR z umieszczonym wewnątrz smartfonem. Przy okazji widzimy na tym przypadku, że realizacje Street View wykonane w obiektach tak na dobrą sprawę mogą być oglądane nie tylko w mapach Google, ale również w niektórych innych bezpłatnych aplikacjach, oferowanych przez programistów z Mountain View.

Życzymy dobrej zabawy!

Leave Your Comment Here