Jak uruchomić film 360 w okularach do wirtualnej rzeczywistości?

Niedawno pisaliśmy o tym, jak obejrzeć spacer Street View przez okulary VR. W przypadku filmu VR również opisane tam rozwiązanie jest możliwe do zastosowania, jednak wymaga to stałego połączenia z internetem, podpięcia smartfona i konieczności publikacji filmu w serwisie typu YouTube, który umożliwia uruchomienie filmu w trybie VR z podzielonym ekranem dla każdego z oczu (ilustracja obok).

Każdy film 360 opublikowany w aplikacji YouTube ma możliwość przełączenia w tryb VR, poprzez kliknięcie symbolu okularów w rogu ekranu.

Jak obejrzeć film poprzez okulary VR, ale bez połączenia z internetem i bez konieczności wpięcia telefonu? To wyjaśniamy poniżej. Takie rozwiązanie testowaliśmy niedawno dla gminy Busko Zdrój, dla której wykonaliśmy film 360.

Modelem okularów, jaki wytypowaliśmy, jest Oculus Quest 2, czyli najnowszy produkt Facebook do wirtualnej rzeczywistości. Okulary dzięki zastosowaniu pojedynczego ekranu wyświetlacza pozwalają na wyświetlenie obrazu w lepszej jakości (co jest istotne w przypadku naszego filmu przygotowanego w rozdzielczości 8K). Co więcej, film możemy wgrać do okularów i wyświetlać go użytkownikom bez połączenia z internetem.

Okulary pracują w oparciu o system Androida, środowisko urządzenia działa zatem podobnie do większości telefonów. Możemy uruchomić sklep aplikacji i zainstalować te, które będą nam potrzebne. W naszym przypadku nie ma jednak potrzeby instalacji, możemy skorzystać z natywnej aplikacji Oculus TV (Telewizja), która jest zainstalowana już po pierwszym uruchomieniu okularów. Sprawia to, że od pierwszego włączenia do obejrzenia filmu, włączając nawet konieczność wstępnej konfiguracji okularów, może minąć co najwyżej 15 minut.

  1. W pierwszej kolejności należy wgrać do okularów nasz plik filmu 360, w nazwie pliku na końcu powinniśmy umieścić frazę „_360” (np. film_360.mp4). W tym celu podłączamy okulary do komputera za pomocą kabla usb-c, następnie w okularach klikamy zgodę na udostępnienie dysku okularów. Od tej chwili będziemy go widzieć w eksploratorze Windows, co pozwoli na łatwe skopiowanie filmu. Możemy go umieścić w dowolnym katalogu.
  2. Następnie odłączamy okulary i wewnątrz Oculusa otwieramy aplikację „Telewizja” (Oculus TV), w zakładce „Twoje multimedia” w dolnej części strony zobaczymy nasze filmy. Po kliknięciu w film otworzy się on w formie panoramicznej. Ta operacja może być wykonana bez dostępu do wifi (co sprawia, że aplikacja jest bardziej przejrzysta, nie wyświetlają się materiały z internetu).

    Leave Your Comment Here