Filmowanie dronem – spojrzenie z zupełnie innej perspektywy

Rewolucja w dziedzinie dronów, która miała miejsce przed kilkoma laty, spowodowała, że ujęcia z lotu ptaka stały się znacznie bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej. Co oczywiste fotografia lotnicza czy choćby z motolotni należą wciąż do zupełnie ekskluzywnych.

Dzisiaj zdjęcia z drona, czy ujęcia filmowe z drona to codzienność, które warto łączyć z fotografią czy filmem realizowanym „z ziemi”. Z kolei realizując sesje Street View do Map Google automatycznie przychodzi na myśl pomysł, by do tego typu sesji włączyć również panoramy lotnicze. Taka panorama składa się z ok. 32 zdjęć, obejmuje znaczną część sfery (bez zenitu, który jest uzupełniany w inny sposób).

Panoramy z drona świetnie sprawdzają się przy takich sesjach jak zdjęcia nad centrami miast (nasza panorama nad rynkiem Tomaszowa Lub. osiągnęła liczbę 338 tyś. wyświetleń), ciekawe założenia architektoniczne, obiekty (czy to współczesne czy historyczne), krajobrazy, parki, atrakcje naturalne, jak Przełom Wisłoka. Zespół połączonych panoram tego typu może być również świetnym sposobem na orientację w obszarze kampusu uczelni wyższej (takie realizacje wykonaliśmy dla Politechniki Wrocławskiej, czy podczas spaceru wirtualnego Street View PWSZ w Tarnowie).

Osobną dziedziną związaną z ujęciami z drona jest filmowanie dronem. Ujęcia z lotu ptaka, a szczególnie w przypadku atrakcyjnych krajobrazowo miejsc, zapierają dech w piersiach. Ale najlepszy efekt dają w połączeniu w klasycznymi ujęciami, które świetnie uzupełniają widoki lotnicze. Taką sesję wykonaliśmy w okolicach Gorlic, gdzie nakręciliśmy pięć filmów o cerkwiach i kościołach Ziemi Gorlickiej.

Oczywiście dużą atrakcją jest też filmowanie dronem miast, jak – dajmy na to, Rzeszów czy Wrocław. Świetnym przykładem takiej sesji jest ten, gdy wykonywaliśmy w sierpniu tego roku zdjęcia lotnicze we Wrocławiu, w okolicach Ogrodu Botanicznego i Ostrowa Tumskiego.

Dobrym pretekstem do zdjęć „z przestworzy” są także imprezy kulturalne czy inne cykliczne wydarzenia, podczas których można ocenić prawdziwą skalę imprez. Nasze sesje z rock-festiwalu w Cieszanowie czy 100-lecia koronacji obrazu Matki Bożej w Zawadzie są tego przykładem.

Nasz operator drona posiada uprawnienia do pilotażu (licencja) umożliwiające wykonywanie filmów dla celów komercyjnych.

W przypadku pytań, prosimy o kontakt: kontakt@1616.pl, tel: 737 803 976.

Leave Your Comment Here