Wrocław z lotu ptaka

Kilka dni temu mieliśmy okazję realizować cykl panoram we Wrocławiu, w tym również sporo ujęć z drona. Wrocław z drona wygląda świetnie! Szczególnie Stare Miasto, pełne zabytków, zaczynając od głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego – tej uczelni właśnie dotyczyła sesja.

Panoramy z drona, które były zlokalizowane w bliskiej odległości głównego budynku, zgrupowaliśmy w całość, tworząc swego rodzaju podniebny spacer. Najbardziej oddalone na zachód ujęcie z drona znajdowało się nad Wydziałem Fizyki przy pl. Maxa Borna, z kolei najbardziej na wschód wysunięte zdjęcie z z lotu ptaka znajduje się ponad wyspą Piasek i znajdującą się tam biblioteką Uniwersytetu zawierającą zbiory specjalne. Mapa całej ścieżki wygląda w ten sposób:

Rozdzielczość każdej panoramy wykonanej z drona to ok. 333 mpix, co oznacza szerokość ok. 32 tys. pikseli. Jest to dość duża wartość, szczególnie zważywszy na fakt, że rozdzielczość typowego dobrej klasy aparatu to ok. 30-40 megapikseli. Z kolei zaś górna granica rozdzielczości panoram publikowanych w mapach Google to 14000 pikseli szerokości zdjęcia (proporcje panoramy to 2:1, mówimy zatem o pliku wielkości 14000×7000 px). Oznacza to konieczność pomniejszenia zrealizowanych przez nas ujęć do ok. 50% wartości, co nadal daje dość sporą rozdzielczość ok. 150 megapikseli dla każdego zdjęcia.

Co to oznacza w praktyce możemy zobaczyć na poniższych ujęciach, pokazujemy tutaj większy fragment panoramy (ok. 80%) oraz – dla porównania – detal w pełnej rozdzielczości dopuszczalnej przez Google Maps.

Publikacja panoram nastąpi w najbliższym czasie. Zanim to nastąpi, mamy dla Was kilka wybranych ujęć.

Leave Your Comment Here