%PM, %13 %787 %2018 %19:%Wrz

Czy można połączyć sesję Street View Trusted ze Street View ulicy?

2Historia ewolucji projektu Street View Trusted urozmaicana jest co pewien czas ważniejszymi zmianami wprowadzanymi przez inżynierów Google. Począwszy od maja 2013 roku, gdy projekt wszedł do Polski, usługa zmieniała się nie tylko technologicznie, ale zmianom ulegała nawet sama nazwa, bo w 2013 projekt określany był mianem Zdjęć Firmowych Google, później Businnes View, co - trzeba przyznać, nie do końca odpowiadało zastosowaniom projektu, który często realizowany jest nie tylko w obiektach komercyjnych, ale np. instytucjach (muzeach, urzędach miasta, obiektach sakralnych, parkach, zabytkach). Nowa nazwa projektu - Google Street View Trusted - została wprowadzona, by lepiej zidentyfikować usługę z popularnym Street View, czyli fotografiami sferycznymi ulic znacznej już części naszego globu.

Street View (SV) i Street View Trusted (SVT) różnią się następującymi detalami:

  • siedziby projektów to Dublin (SV) i Sofia (SVT)
  • sesje SVT wykonywaje są zazwyczaj w technologii HDR (lepsza jakość zdjęć)
  • SVT to zazwyczaj zdjęcia ze statywu, SV - z samochodu (brak możliwości zastosowaniu HDR, jako że urządzenie jest w ruchu)
  • SVT realizowany jest w uzgodnieniu z gospodarzem obiektu, który otrzymuje prawa do zdjęć w oparciu o umowę
  • SVT dotyczy raczej obiektów, plenerów, parków, konkretnych miejsc, które są zaznaczone na mapach za pomoca znaczników (SV to ulice)

TIP Badge v1 PL full mmmmmznaczekMimo tych różnic, zdecydowanie trzeba przyznać, że oba projekty są to usługi siostrzane, spotykające się i wprost zintegrowane na pewnych płaszczyznach. Z tym również bywało różnie w miarę rozwoju projektu, początkowo fotograf miał możliwość zdefiniowania pojedynczego miejsca konstelacji panoram, w którym łączyła się ona ze Street View ulicy (przy czym łącząca panorama miała być w odległości max. 3 metrów od ulicy, w jej bezpośrenim sąsiedztwie. Przez pewien moment konstelacje łączyły się automatycznie, niezależnie od tego, co zdefiniował fotograf. Z czasem inżynierowie Google zupełnie rozdzielili oba projekty i przez okres ok. 3 lat konstelacje SV i SVT nie były skomunikowane, nawet jeśli fotograf zdefiniował połączenie (by w kwietniu 2017 utracić tę możliwość - co miało związek z pracami nad automatyzacją procesu oraz ważnymi zmianami w projekcie).

planWreszcie od kilku tygodni konstelacje łączone są automatycznie w wielu miejscach i można powiedzieć, że są ściśle zintegrowane. Spacerując po pewnych obszarach internauta może sobie w ogóle nie zdawać sprawy, że raz wędruje w systemie SV, za chwilę znowu znajduje się w obszarze wykonanym w ramach projektu Street View Trusted. Jedyne, co może zwrócić uwagę, to nieco zmieniony nagłówek, a także zmiana jakości zdjęć. W zależności od tego, z jakiego sprzętu korzysta fotograf i w jaki sposób przygotowuje zdjęcia w postprodukcji, panoramy SV i SVT będą się od siebie różnić, niekiedy różnica jest piorunująca.

Aby lepiej zobrazować tę różnicę, poniżej załączamy przykład jednej z naszej sesji, wykonanej w maju 2015 roku dla Wydziału Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (z prawej strony) - oraz sąsiadującą z nią panoramę ulicy Street View (z lewej strony).

06.jpg 07.jpg

Read 1239 times Last modified on %PM, %14 %921 %2018 %22:%Gru